Historie

– 1946 až 1948 vzniká oddíl z Klubu pirátůOddíl v té době vede bratr Milan Tykvart (Tiki) a v roce 1946 se stává ze starších chlapců Comandos. Mají na starosti chod posádek a oddílu pod vedením svého kapitána. Vedou si jakousi kroniku na volně ložených listech a zapisují si akce Comanda až do zrušení Junáka v roce 1950.

1947 táboří oddíl u Defurových Lažan (bohužel se nedochovaly žádné fotografie z těchto let)

(fotografie z tábora roku 1948 – Nové Dvory u Stříbra –  na fotu je bratr Tiki a bratr Pinda. Loď je zhotovena z palivových nádrží válečných letadel)
(fotografie z tábora roku 1949 – Nové Dvory u Stříbra – na fotu chlapci z oddílu při vypouštění přehrady u Nových Dvorů)

– Klubovna oddílu je pod Ježíškem
– na jaře roku 1950 je činnost Junáka zakázána a téhož roku probíhá putovní tábor na Vltavě a probíhá pátrání po prostorách pro další činnost oddílu.

1951 vstupují chlapci do Sokola ČSD – pozdější Lokomotiva a získávají loděnici  „Na Staru“, kde ilegálně pokračují ve své činnosti. V tomto období přicházídružina z oddílu Bílá střela (dnes samostatný oddíl sídlící v Hluboké ulici). Padesátku vede bratr Karel Křepinský (Pinda) a Radek Vaněk

(Putovní tábor na Lužnici roku 1953 – chlapci na fotu nejsou identifikováni)

19681970 byla obnovena činnost pod 5. skautským střediskem Střela v Plzni. Oddíl v té době vede br. V. Mach  (celé jméno není v historických pramenech oddílu uvedeno).

1968 získává oddíl klubovny v bývalé PZ Škoda v Doudlevcích (dle pamětníků by mělo jít o areál dnešní firmy Trident u Městské plovárny v Plzni)

1969 probíhá tábor u Šturanského mlýna a účastní se jej také dívčí Padesátka (pěší oddíl) (středisko Střela měla vždy stejné číslo oddílu pro chlapce i dívky – 50. střela byli chlapci a 50. střelka byly dívky).

(Fotografie ze sedmidenního tábora u Sytna roku 1968
zleva: Kája, ???, Pavel Trnka , Petr Vyleta)

(Tábor u Šturanského mlýna roku 1969 – v brýlích Jaroslav Krupička – Jájínek)

1970 přechází oddíl do ilegality. Svou činnost provozují na loděnici Učebního závodu Plzeň. V současné době se jedná o loděnici Dračích lodí poblíž hospůdky u Pechtů. Azyl oddílu tehdy poskytl Dr. Petr Vyleta, který oddílu šéfoval.

1990 opět obnovuje svou činnost pod vedením bratra V. Macha (Jumbo) a na podzim téhož roku přebírá vedení oddílu bratr Karel Křepinský (Pinda)

(Tábor Čertův mlýn u Kladrub roku 1990 – vedoucí Václav Liška st. – Lišák, vlevo Václav Liška ml. – Lišák, vpravo Robert Bauer – Spěchálek)

2000 vedení oddílu je předáno odchovancům

2002 přechází oddíl pod přístav Omaha Plzeň (9. středisko – přístav)

2004 byla dostavěna klubovna u Velkého Boleveckého rybníka

2012 vzniká klub OS

2013 probíhá kolaudace klubovny

2017 je pořádán Příměstský tábor u Boleveckého rybníka – Cesta kolem světa

– září 2017 je obnovena činnost dětského oddílu Padesátky – schází se 6 dětí ve věku 5 – 8 let. Kapitánkou oddílu se stává Blanka Komišová (Pastelka) a jejím zástupcem je Tomáš Křepinský (Bobr). Tato činnost trvá dodnes.

Stále nám chybí historie let 1943 – 1946 a 1990 – současnost. Vše se snažíme shánět po pamětnících, sháníme fotografie a ještě žijící pamětníky. Rádi uvítáme i jakékoliv informace od vás, rodičů, čtenářů – jakékoliv postřehy a doplnění informací. Děkujeme.

Díky pamětníkovi, panu Václavu Němečkovi, se nám dostala do rukou část písně, která byla složena v roce 1953 bratrem Pindou (Karel Křepinský). Pan Němeček sice nedal dohromady celou píseň, protože si ji uchovával pouze ve svých vzpomínkách, ale i tak si myslím, že bychom jí mohli vzdát hold bývalým kapitánům Padesátky.

BALADA PUŤÁKOVA

Do noci bouří,jak komín kouří, nemyslí na nic, jenom na koňak.
??? přitom si myslí, že je kulišák.
Vždyť my to dávno dobře víme, že je to Tiki, kapitán náš.

Nerad se myje, šlichty pomyje nám vařil a my museli to žrát,
píše,maluje, fotografuje, hrozný žrout to  je a má stále hlad.
My to dávno dobře víme, že je to Pinda, toť šéfkuchař náš.

Kdo nereznohy a velké vlohy má k předpovídání počasí
když venku leje, jenom se směje, to je jen babka, to se vyčasí.
My už to dávno dobře víme, že je to Kloboučník,  meteorolog náš.

Kdo plány spřádá, kurzy pořádá, jak to či ono v brzku udělat,
??? živoucí to je obraz anděla.
My už to dávno doře víme, že je to Radka, vychovatel náš.

Všemu se diví, jak vrána civí, na rozkaz je rychlý jako bič.
Co do ruky vezme, to zapomene. Než stačíš říct švec a už je to pryč.
My všichni dávno dobře víme, že je to Štětka, toť cyklista náš.

Kdo na kanoi šlajsny se bojí, jet by ji nechtěl ni za milion,
stále studuje a osvojuje si moudrost, až má z toho Babylon.
My už to všichni dávno dobře víme, že je to Jack, benjamínek náš.

Ten kdo se stydí a ve všem vidí neštěstí,, kracha, velkou ostudu,
??? ??? nepřízní trpí velmi osudu.
Kdo je ten člověk, zdalipak ho znáš?
My už to všichni dávno dobře víme, že je to Cezar - "vostuda" náš.

Text obsahoval ještě dvě neúplné sloky, ale je toho tak málo, že je nebudeme publikovat. Vedení oddílu se ještě účastnil jakýsi bratr Maceška a bratr Negr.